Adil Ticaret Ekonomiyi Düşürdü mü?

admin

Administrator
Yönetici
Adil ticaretin sağlıklı ve onurlu niyetlerine ve artan başarısına rağmen, acımasız gerçek, Adil Ticaret'in genel pazar payını% 1000 oranında artırabileceği ve yoksul çiftçilerin ve insanların yoksulluktan tırmanmasına yardımcı olmak için hala ihmal edilebilir bir etkiye sahip olabileceğidir. ne yazık ki adil ticaret piyasası zengin bahsin daha zengin olmasına yardım eder ve yoksul çiftçi herhangi bir turta varsa en küçük dilimi alır.

Ne yazık ki konsept ve gerçeklik Adil Ticaret açısından aynı şey değildir. Yani, sosyal açıdan iyi olan birine gerçekten yardım eden bir satın alma yapmak istiyorsanız, yetimleri veya evsiz çocukları destekleyen yardım destekli kahvelerden birini satın alın. Ne yazık ki, logo genellikle çiftçilerin ekstra para aldığını kanıtlamaksızın satılmaktadır. Daha Kötü Adil Ticaret, desteklediği çiftçiler için herhangi bir gelir düzeyi gerektirmez - bu nedenle zengin çiftçiler, yoksul çiftçiler kadar fayda sağlayabilir. Bunu düşünün - hangisinin adil ticaret hakkında bilgi edinmek için erişimi veya iletişimi olduğunu düşünüyorsunuz - elektriksiz fakir çiftçi veya TV, cep telefonu, bilgisayar, internet ve telefon ile zengin çiftçi - çok büyük kara baronları ve büyük şirketler sahip olabilir kahve çiftliği ve adil ticaret sertifikası almak? Yani çoğu durumda sadece zenginlerin zenginleşmesine yardım ediyorsunuz. Adresin F. T. Şirketi'nin yerini gösteren bir haritaya bakmayın. Sertifikalı şirketlerin% 90'ının ABD'de olması sizi şaşırtıyor mu?

İşte başka bir düşünce. Üçüncü dünya ülkelerinin çoğu, insanlar son derece fakirdir. Üçüncü dünya ülkesindeki en zengin insanlar kendi topraklarına sahiptir. Gelir üreten bu zengin kendi topraklarının en zenginleri, yani üreten bir çiftlik veya maden üreten arazi veya taş ocağı. Bu üçüncü dünya ülkesinde açık ara en zengin insanlar çiftliğe sahip olanlar. Doğru bizim standartlarımız açısından zengin olmayabilir, ancak diğer vatandaşlarının% 95'inden çok daha zenginler. Yani, gerçekte üçüncü bir dünyada bulunan sertifikalı çiftçilerin% 5'ine odaklanırsanız, o ülkenin en zengin insanlarına, en az yardıma ihtiyacı olan insanlara da yardım edersiniz.

Son olarak ve en rahatsız edici olan Fair Trade'i pazarlayan şirkettir. TransFair, logo ücretlerini sterlin üzerindeki sadece birkaç kuruş olarak tanımlar. Bu pennies toplanıyor. Geçen yıl, logoyu kullanan şirketlerden 1.89 milyon dolarlık lisans ücreti elde etti. Ayrıca 40 çalışanlı kuruluş için maaş, seyahat, konferans ve yayınlara 1,7 milyon dolar harcadı. Ve yoksul çiftçilere bir kuruş bağışlamadılar - yardım etmek için pazarladıkları çocuklar. Şimdi bu gerçekten adil mi? Adil Ticaret - evet doğru!

Öyleyse neden FT gurme kahvesi satın alıyorsunuz? Kesinlikle değil çünkü hayal ettiğiniz yoksul ıssız çiftçiye yardım ediyor. Kalite daha iyi olduğu için Adil Ticaret aldınız mı dediniz? Ne yazık ki, Adil Ticaret kahvesinin maliyeti daha fazla olduğundan, kalitenin daha iyi olduğuna dair bir garanti veya standart yoktur. Aslında tam tersi doğrudur - çoğu F. T kahvesi daha kötü bir kalitedir. Kalitesiz olduğu için kahvelerini satamayan yüzlerce kahve şirketi var. Ama o kahve şirketi daha sonra Fair Trade sertifikasını aldı ve vay satışları arttı. Ama yine de kalitesini artırmak için hiçbir şey yapılmadı - tek yapmaları gereken, kahveye daha yüksek bir fiyat ödediklerini göstermek - kimin ödediğini veya paranın nasıl dağıldığını kanıtlamak zorunda olmadıkları. Bu yüzden lütfen satın almadan önce Fair Trade kahvesini kontrol edin. Logo hiçbir şey ifade etmez - kolayca satın alınır. Uyguladıkları PROJELER ve PROGRAMLAR için web sitelerine bakın. Adil Ticaret'in fakir çiftçilere yardımcı olduklarını - yardım ettikleri gerçek çiftçilerini bulmalarına - yardım ettikleri çiftçilere gerçekten yardımcı olduklarını kontrol eden standart "Adil Ticaret Pazarlama Uygulaması" nı takip etmeyin. Eğer bilmiyorsanız bu sadece bir "satın alınan logo". O zaman size bir sosyal bilinçli kahve veya sadaka kahvesi bulun ve insanlara gerçekten yardım ettiğinizi iyi hissedin.Bu yüzden tatil satın alımınıza dikkat edin - lütfen gurme kahvenizin güzel bir ambalajdan daha fazla olduğundan emin olun.

Şimdi bu kahve dolu bir fincan değil mi?