İşyeri Güvenliği ve Ekonomisi

admin

Administrator
Yönetici
Birleşik Devletler'deki 40 milyondan fazla işçinin 2003 yılında işyeri kaynaklı yaralanmalar için acil tıbbi tedavi alması gerektiği tahmin edilmektedir. Bu, çoğu şirketin güvenli bir işyerini sürdürme çabalarını göz önünde bulundurduğunda şaşırtıcı bir sayıdır. Modern zamanlarda, bazı şirketler iş yerlerinde sürekli yaralanmalardan sorumlu bulunmuştur. İşyeri güvenliği ile karlılık arasında bir ilişki vardır.


Her şirket, özellikle endüstriyel üretime katılanlar, sürekli olarak ürünlerini ve süreçlerini sürekli iyileştirmenin yollarını arıyorlar. Kârlarının ürünlerini ürettikleri yol ve araçlarla doğrudan ilişkili olduğunu fark ederler. Ne yazık ki, çok fazla şirket daha yüksek kar elde etmekte zorlanıyor ve işyeri güvenliğinin sonradan düşünülmesine izin verme eğiliminde.


Amerika'da büyük bir üretim tesisi işletmekle ilgili maliyetler şaşırtıcıdır. İşyeri yaralanmaları bir şirkete büyük bir masraf yükü ve üretkenliği zayıflatmaktadır. Bu yaralanmalar, uygun planlama ve detaylara dikkat edilerek azaltılabilir. Çoğu işyeri yaralanması önlenebilir. Dikkate alınması gereken bir dizi faktör vardır, ancak güvenli ve düzenli bir çalışma alanının korunması yaralanmaları önlemenin en iyi yollarından biridir. İşçilerin de kendilerini zararlardan koruma sorumluluğu vardır.


İşyeri yaralanmaları sağlık hizmeti sağlayıcıları ve sigorta şirketleri üzerinde önemli bir yük oluşturmaktadır. Şirketler çalışan sağlığı bakımı için daha yüksek prim ödemeye devam ettikçe, maliyetlerin geri kazanılması için mevcut olan tek yol, ürettikleri malların fiyatlarını artırmaktır. Bu, tüketiciye masraf yükünü yükler ve şirketlerin işyeri yaralanmalarının temel nedenini görmezden gelmelerini sağlar. Buradaki odak pay sahipleriyle sağlıklı bir ilişki sürdürmek ve sağlıklı bir işgücünü sürdürmek değil gibi görünmektedir.


Özellikle sanayi sektöründe, denizaşırı ülkelere gönderilen rekor sayıda iş olduğunu belirtmek ilginçtir. Bunu açıklamak için birkaç neden vardır. En önemli nedenlerden biri, Amerikan şirketlerinin dış pazarlarda daha ucuz iş gücünden faydalanarak işletme maliyetlerini iç maliyetlerinin bir kısmına kadar tıraş edebilmeleridir. Yatırım yapmaya hevesli yabancı hükümetler, büyük batılı işletmelerin çıkarlarını karşılamak için çok istekli. Çok sık, bu işyeri güvenliği pahasına gelir.


Şirketler uzun vadede kârlı olmak istiyorsa, işyeri güvenliği ve çalışanlarının sağlığı konusundaki yaklaşımlarını yeniden incelemeleri gerekir. Birçok şirket, ucuz işgücü ve rahat iş kanunlarından yararlanmak için yurtdışına iş gönderiyor. Amerikan şirketleri hem kârlı hem de güvenlik bilincine sahip olabilir. Yönlendirilmiş eğitim kampanyaları ve önleyici planlama ile işyeri yaralanmaları önemli ölçüde azaltılabilir. Unutmayın: Güvenli bir işçi mutlu bir işçidir ve mutlu bir işçi üretken bir işçidir.
 
Üst